- هفته دوازدهم بارداری هستم و احساس می کنم شکمم کوچک و شل شده است دلیل آن چیست آیا مشکلی وجود دارد؟
جنین تا هفته دوازدهم داخل لگن قرار دارد بنابراین بزرگی یا کوچکی شکم ربطی به حامگلی ندارد در عین حال چون عده ای به علت تهوع و استفراغ شدید وزن از دست می دهند این امر می تواند باعث کوچکی و شلی شکم شما شود و در این حالت اگر با سونوگرافی جنین طبیعی و زنده باشد مسئله ای نیست.

- هفته سی و ششم بارداری هستم و هنوز سر جنین بالا است آیا امکان چرخیدن آن وجود دارد؟
چرخش جنین معمولا تا ماه نهم صورت می گیرد و به دلیل بزرگی جنین و کم شدن مایع تغییر وضعیت آن تقریبا غیر ممکن می شود. بالا بودن سر ممکن است تا موقع شروع دردهای زایمان اتفاق بیافتد بنابراین در هفته سی و ششم می تواند سر بالا باشد ولی اگر با شروع درد سر پایین نیاید حتما دلیل بر بزرگی جنین و یا تنگی لگن است که تحت عنوان عدم تطابق سربالگن یا CPD نامیده می شود.

- من مشکل تخمدان پلی کیستیک دارم و در آزمایش آنتی مولرین ۱۳۵۸ بود و مدت ۴ ماه است که متفورمین استفاده می کنم آیا امکان بارداری وجود دارد؟
اشکال بزرگ تخمدان پل کیستیک امروزه اشتباه پزشکان است که بدون مطمئن شدن و بررسی های ضروری و حصول اطمینان صد در صد اقدام به دادن متفورمین می کنند بنابراین ابتدا باید تخمدان پلی کیستیک را به درستی تشخیص داد و کلیه علایم آن نظیر چاقی مفرط، پرمویی به اشکال مختلف، عقب افتادن عادت ماهیانه مورد بررسی قرار گیرد و سونوگرافی و آزمایشات ارمنی نیز انجام شود. آن وقت نه تنها متفورمین بلکه کاهش وزن با رژیم، ورزش و دادن داروهای دیگر نیز لازم و ضروری است. بیمار باید مرتبا تحت درمان باشد گاهی این علایم دیده نمی شوند فقط در سونوگرافی تعدادی فولیکول مشاهده می شود که به سندرم مولتی کیستیک معروف است و درمانی هم لازم ندارد. در هر صورت با درمان های مناسب حاملگی ایجاد می شود و جای نگرانی نیست.

- ماه هفتم بارداری هستم. صبح ها که از خواب بیدار می شوم دست هایم به شدت درد می کند و انگشت هایم خم نمی شود و بعد از گذشت مدتی این حالت کم کم برطرف می شود دلیل آن چیست آیا مشکلی وجود دارد؟
در سه ماهه سوم بارداری ورم بین مفاصل به خصوص در دست ها و صورت اتفاق می افتد و اگر با مور مور شدن انگشتان همراه باشد کمبود ویتامین ها به خصوص B و گاهی کمبود آهن در کم خونی مطرح است. داشتن فشار خون بالا و مصرف نمک اضافی و غذاهای شور هم آن را تشدید می کند که باید بر حسب مورد مداوا انجام گیرد.

- آیا تزریق آمپول هپارین برای جلوگیری از سقط موثر است؟
فقط در یک نوع از سقط ها که انعقاد خون مادر بالا است و خون کمتری به جنین می رسد که در این حالت هپارین یا حتی در موارد خفیف تر مصرف آسپرین می تواند به جلوگیری از سقط کمک کند و اگر این جنین ها سقط نشوند اغلب در ماه های پنجم به بعد دچار اختلال رشد و مرگ در داخل رحم می گردند.

- دو سال قبل سزارین شدم و در هنگام کشیدن بخیه ها پزشک متوجه مشکل هماتوم زیر جلد شد. با گذشت دو سال هنوز احساس درد در ناحیه جراحت دارم. سونوگرافی انجام دادم همه چیز نرمال است. آیا برای بارداری یا زایمان بعدی دچار مشکل می شوم؟
هماتوم های کوچک اگر عفونی نشوند بعد از مدتی جذب شده و هیچ مشکلی ایجاد نمی کنند ولی اگر هماتوم بزرگ و یا عفونی شود ممکن است بخیه در آن محل جوش نخورده و فتق به وجود آورد که به فتق محل بخیه معروف است که فقط با جراحی در سزارین بعدی و یا اگر سزارین دیگری در بین نباشد قابل حل است. گاهی نیز این دردها جنبه عصبی پیدا کرده و ممکن است مدت ها طول بکشد تا فراموش شود.

- هفته سی و پنجم بارداری هستم و در سونوگرافی وزن جنین ۲ کیلو و ۷۰۰ گرم تعیین شد آیا این مقدار طبیعی است؟
تخمین وزن جنین با سونوگرافی صد در صد نیست به همین دلیل اغلب سونولوژیست آن را به شکل تقریبی مثلا دو کیلوبه اضافه یا منهای ۲۰۰ گرم گزارش می کند هر چند این وزن نسبت به هفته حاملگی تقریبا طبیعی است ولی در مورادی که شک به کوچکی جنین وجود داشته باشد به خصوص در بیماران با فشار خون بالا باید بررسی های بیشتری انجام گیرد.

- هفته هشتم بارداری هستم و بعضی مواقع دچار افت فشار می شوم دلیل آن چیست و برای جلوگیری از آن چه می توان کرد؟
این اشتباهی است که اکثرا می کنند در واقع افت فشار خون نیست بلکه بیشتر افت قند خون است که با خوردن یک آب میوه یا خوراکی شیرین دلخواه حل می شود ضمنا اگر به سرگیجه و عدم تعادل دچار می شوید حتما باید در صورت امکان چند دقیقه دراز بکشید و اگر خارج از منزل هستید بنشینید تا این حالت رفع شود.

- آیا مصرف ژل واژینال لكورکس و کپسول داکسی سایکلین برای درمان زخم دهانه رحم موثر است؟
زخم دهانه رحم هیچ وقت با دارو برطرف نمی شود فقط ترشحات عفونی اگر موجود بود را درمان می کند. زخم دهانه رحم باید ابتدا با تست پاپ اسمیر یا تست هایی که اخیرا رایج شده اند نظیر B.L یا thin prepکه ضریب اطمینان بالاتری نسبت به پاپ اسمیر دارند روشن شود و در صورت نیاز کولپوسکوپی انجام شود و اگر زخم ساده ای بود می توان با کوتر کردن یا سوزاندن با برق یا کراید و منجمد کردن و اخیرا با لیزر آن را درمان کرد در غیر این صورت باید بیوپسی چه موقع کولپوسکوپی و چه بدون آن انجام گیرد تا ماهیت و نوع زخم مشخص گردد زیرا همین زخم ها هستند که در صورت عدم توجه به سرطان دهانه رحم منجر می شوند.

- هفته هشتم بارداری هستم و چند روزی است که علاوه بر حالت تهوع دچار سرگیجه نیز شده ام دلیل آن چیست آیا مشکلی وجود دارد؟
حالت تهوع اکثرا با سرگیجه همراه است بیماران خوش شانس حالت سرگیجه را ندارند و درمان این حالت نیز همان درمان حالت تهوع است و گاهی نیز تغییرات ارمنی حاصل از حاملگی باعث سرگیجه بدون تهوع می شود که مسئله جدی نیست.

- در بارداری اول به دلیل کوتاه بودن دهانه رحم سرکلاژ شدم. آیا در بارداری بعدی نیز امکان تکرار آن وجود دارد؟
معمولا اگر حاملگی با فاصله کم مثلا تا یک سال انجام شود و کوتاهی دهانه رحم کمتر از ۲٫۵ سانتی متر نباشد نیازی به دوختن دهانه رحم ندارد هر چند که باید رعایت استراحت نسبی بشود در غیر این صورت بهتر است دهانه رحم دوخته شود.

- هفته سی و چهارم بارداری هستم و با انجام سونوگرافی مشخص شد که جنين من تاخیر رشد درون رحمی دارد IUGR)) آیا نیاز به انجام زایمان اورژانسی وجود دارد؟
در این چنین مواردی انجام سونوگرافی داپلر و بیوفیزیکال که نشان دهنده گردش خون جفت به جنین است بهترین کاری است که می تواند منجر به تصمیم گیری درست شود زیرا در حالت IUGR و مثبت بودن سونوگرافی به نفع کمی رشد جنین زایمان زودرس حتمی است گاهی ممکن است جنین سالم ولی اصولا کوچک باشد که قاعدتا به جثه مادر مربوط می شود که در این حالت هیچ نگرانی وجود ندارد که باعث زایمان زودرس گردد.

منبع: نی نی پلاس